Hrvatska agencija za lijekove (HALMED) objavila je da je dosad zaprimila ukupno 139 prijava sumnji na nuspojave cjepiva protiv covida-19.
"Ozbiljnost nuspojava je do sada ocijenjena za njih 116, pri čemu je 20 posto prijava ocijenjeno ozbiljnima, a 80 posto prijava predstavljaju ne-ozbiljne nuspojave", navodi HALMED na svojim mrežnim stranicama.
Najčešće prijavljene nuspojave odnosile su se na lokalne reakcije, odnosno bol i oticanje na mjestu primjene cjepiva, zatim glavobolju, povišenu tjelesnu temperaturu, umor, slabost, zimicu/tresavicu i mučninu.
Riječ je o očekivanim nuspojavama, koje se često javljaju, slične su nuspojavama drugih cjepiva te su najčešće blagog do umjerenog intenziteta i prolaze spontano kroz nekoliko dana ili uz primjenu simptomatske terapije (primjerice, hladni oblozi, lijekovi sa snižavanje povišene tjelesne temperature i lijekovi protiv bolova).
Među ozbiljnim nuspojavama najčešće su zabilježene reakcije preosjetljivosti (osam prijava) koje su se manifestirale kao osip, svrbež i koprivnjača nedugo nakon primjene cjepiva, zbog čega su primijenjeni antialergijski lijekovi i nakon čega je u svim slučajevima došlo do oporavka. Radilo se o odraslim osobama mlađe do srednje životne dobi.
Prema analizi prijavljenih nuspojava HALMED-u, u starijoj populaciji zabilježen je manji broj nuspojava te one nisu bile teške, što je u skladu s podacima iz kliničkih ispitivanja. HALMED nije zaprimio niti jednu prijavu sumnje na nuspojavu sa smrtnim ishodom.
Zaprimljene su dvije prijave neželjenih događaja, odnosno događaja koji su vremenski povezani s primjenom cjepiva a za koje nema uzročno-posljedične povezanosti s primjenom cjepiva. Riječ je o neželjenim događajima sa smrtnim ishodom u osoba starije životne dobi s teškim zdravstvenim stanjem. U oba navedena slučaja kao uzrok smrti utvrđeno je zatajenje srca.
Dodatno je zaprimljena i jedna prijava medikacijske pogreške, koja nije dovela do pojave nuspojave.
HALMED je izvijestio i kako je Europska agencija za lijekove (EMA) zaprimila od Norveške agencije za lijekove (NOMA) obavijest ocjeni slučajeva fatalnog ishoda kod starijih osoba koje su primile cjepivo Comirnaty protiv bolesti COVID-19 proizvođača Pfizer i BioNTech u Norveškoj.
Riječ je o osobama starijima od 80 godina, oslabljenog zdravstvenog stanja. Kako EMA navodi, u Norveškoj je do sada cijepljeno približno 42.000 osoba te se prioritetno cijepe starije osobe i ljudi u domovima za starije s teškim osnovnim zdravstvenim stanjima. Pri EMA-i je u tijeku prikupljanje dodatnih informacija o podacima zaprimljenima iz Norveške agencije za lijekove koje će biti pažljivo pregledane i ocijenjene kako bi se utvrdilo postoji li moguća povezanost s cjepivom.
U Hrvatskoj prijave sumnji na nuspojave cjepiva zaprimaju HALMED i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), a kod sumnji se na temelju međunarodno utvrđenim znanstvenim kriterijima procjenjuje povezanost između primjene pojedinog lijeka i pojave pojedine nuspojave. Informacije o nuspojavama evidentiraju se u nacionalnim bazama, kao i u europskoj i svjetskoj bazi nuspojava, te se koriste pri kontinuiranom praćenju sigurnosti primijenjenih cjepiva.
(Hina)
Grad koji ne zaboravlja svoje najstarije sugrađane ni ovog mjese...
19.03.2026. u 10:00
Dok je policajka na zagrebačkom Autobusnom kolodvoru prošlog ljeta, u slu...
18.03.2026. u 12:30
Nakon što je izazvao veliki interes u više hrvatskih gradova i pri...
18.03.2026. u 10:00
NOVA GRADIŠKA / ZAGREB – Dok nacionalni mediji često diktiraju temp...
17.03.2026. u 15:00
NOVA GRADIŠKA / ZAGREB – Dok nacionalni mediji često diktiraju temp...
17.03.2026. u 15:00
Nakon što je zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta bio odgođen, humanitarni...
16.03.2026. u 17:30
U vremenu kada se svakodnevni govor sve brže puni tuđicama i nov...
16.03.2026. u 15:00
Stanovnike Brodsko-posavske županije u razdoblju od 16. do 22. o...
16.03.2026. u 07:30
Jedna crno-bijela filmska reklama počinje kadrovima Beograda viđenim s rijeke Sa...
15.03.2026. u 20:00
U Poljoprivredno-poduzetničkom inkubatoru u Brodskom Stupniku u utorak, 17. ožuj...
15.03.2026. u 16:00
Dolaskom toplijeg vremena mnogi građani započinju radove u vrtov...
14.03.2026. u 20:00
Prema podacima Instituta za društvena istraživanja, svaki drugi gimnazija...
14.03.2026. u 16:00
Brodsko korzo ove će subote, 14. ožujka, ponovno postati mjesto susreta ljubitel...
13.03.2026. u 20:01
Na vidikovcu hotela Art u Zrinskoj ulici u Slavonskom Brodu, na petom katu s koj...
13.03.2026. u 10:00
Danas je u središtu grada privremeno zatvoren dio prometa...
13.03.2026. u 07:30
Slavonski Brod i tijekom ožujka postaje mjesto susreta znanja, istraživa...
12.03.2026. u 18:37