Računalne prijevare nisu novost, ali s razvojem tehnologije prevaranti postaju sve kreativniji i sofisticiraniji. Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, Službe kriminalističke policije, su od troje oštećenika zaprimili kaznene prijave.
Dana 23. rujna boraveći u svojoj kući, 63-godišnjakinja iz Gromačnika je zaprimila SMS poruku s novog broja, naizgled od njenog sina. Nepoznati počinitelj je pozvao na nastavak komunikacije putem internetske aplikacije. Vjerujući da komunicira sa sinom, oštećena je na traženi IBAN uplatila 1912 eura.
Još jedan slučaj zabilježen je u svibnju ove godine, kada je računovodstvo poduzeća u Slavonskom Brodu primilo lažni e-mail od, kako su vjerovali, dobavljača iz inozemstva. U poruci su dobili upute za promjenu IBAN računa za buduće uplate. Nesvjesni prijevare izvršili su uplatu od 33.540 eura na lažni račun u Španjolskoj.
Kriminalne aktivnosti povezane s kriptovalutama predstavljaju ozbiljan izazov i opasnu prijetnju u digitalnom svijetu. Tome svjedoči i slučaj zabilježen u srpnju ove godine, kada je 68-godišnjak iz Rešetara primio poziv od osobe koja se predstavila kao agent za kriptovalute. U razgovoru je uvjerio žrtvu da ima pravo potražiti određene iznose novca. Nakon što je slijedio upute i podijelio podatke sa svoje bankovne kartice, s tog je računa napravljena neovlaštena transakcija u iznosu od 7000 eura.
Od oštećenih su zaprimljene kaznene prijave zbog kaznenih djela Računalne prijevare, koje će uz posebno izvješće biti proslijeđene Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu. Policijski službenici nastavljaju daljnji rad u cilju pronalaska počinitelja navedenih kaznenih djela.
Apeliramo na oprez pri komunikaciji putem interneta i pozivamo sve građane da budu oprezni prema nepoznatim porukama i pozivima te da odmah prijave sumnjive aktivnosti!
Informacije o raznim oblicima prijevara na internetu te savjete o tome kako se zaštititi možete pronaći na Europolovim savjetima za sigurniji internet i na članku Internet prijevare.