Život

BMW sada može mijenjati boju daljinskim upravljačem

Autor: 035portal Datum objave: 17.03.2023. u 16:00


Nakon godina sivih nijansi automobili iznenada ponovno postaju šareni, zahvaljujući novim tehnologijama uz naglasak na održivost koja stvara ‘zelenije’ boje, ugodne i oku i klimatskim zahtjevima, piše njemačka novinska agencija dpa.

BMW je osmislio automobil koji može mijenjati boju daljinskim upravljačem, a VW je nedavno odabrao blještavi bulevar u Las Vegasu za svjetsku premijeru modela ID 7 Electric obojanog u uzorak QR koda u više boja.

Čini se da su proizvođači konačno osvježili svijet boja automobila nakon desetljeća dosadne plave, sive, smeđe, bijele, crne.

 

 

Naposljetku, boja je jedan od najvažnijih aspekata dizajna automobila jer prava boja može značiti razliku između luksuznog i dosadnog SUV-a. Također može pretvoriti krntiju u stroj iz snova za tinejdžere.

Održivost je nova parola u svijetu automobilskih boja i čini se da su proizvođači automobila prilagodili legendarnu Henry Fordovu “možete imati bilo koju boju samo da je crna” da umjesto toga znači ‘zelenu’ i sada nude veliki izbor ekološki prihvatljivih nijansi.

 

Premazi za automobile oduvijek su vođeni tehnologijom, a novi promjenjivi premazi koje su predstavili BMW i Volkswagen rezultat su kemijskog napretka.

 

Većina VW-a ovih dana dolazi u raznim nijansama sive, ali tvrtka iz Wolfsburga odlučila se za obilje boja, nanoseći više od 40 različitih slojeva boje na ID prototip, od kojih su neki napravljeni da svijetle. To je automobil pretvorilo u kameleona među električnim vozilima.

“Paleta na našim cestama definitivno ponovno postaje šarenija”, kaže Mark Gutjahr, koji je zadužen za dizajn kod dobavljača boja BASF Coatings u Muensteru.

“S sve većom elektrifikacijom automobila, sve se više modela natječe za pozornost, a brojni novi proizvođači također ulaze u igru. To se odražava na spektar boja”, rekao je Gutjahr.

Konzultanti za boje preporučuju proizvođačima da ponude nijanse na hrabrijem kraju spektra.

 

‘Zelena’ je najpopularnija

 

U ovom je trenutku zapravo samo jedna boja trend, barem u prenesenom smislu, a to je zelena, bilo kao pastelna ili tradicionalna nijansa, prigušena ili intenzivna.

“U potrazi za najmanjim mogućim ugljičnim otiskom i u konačnici klimatski neutralnom proizvodnjom, fokus je sve više na ‘zelenim’ premazima”, rekao je Marco Benen iz upravljanja održivošću u BASF-u.

Trend predstavlja izazov za industriju koja teško može izbjeći korištenje kemikalija proizvedenih iz fosilnih goriva.

Samo nekoliko sastojaka može se zamijeniti obnovljivim sirovinama, rekao je Benen.

 

 

Premazi se mogu učiniti ekološki prihvatljivijima skraćivanjem opskrbnih lanaca, povećanjem učinkovitosti energetskih procesa i smanjenjem upotrebe CO2 tijekom proizvodnje.

Međutim, gotovo važnije od sastavnih dijelova boje je kako se ona obrađuje, kaže stručnjak.

Različiti slojevi moraju se doslovno zapeći na metalni lim u lakirnici tvornice automobila i to troši puno energije.

“Ako se može uštedjeti jedan sloj ili se temperatura procesa snizi za nekoliko stupnjeva, značajne količine CO2 mogu se uštedjeti tijekom godine”, rekao je Benen.

Još jedan doprinos održivosti su slojevi boje koji sami mogu popraviti štetu.

 

 

Male ogrebotine nestaju poput magije pod sunčevim zrakama, što znači da se svaki oštećeni dio karoserije ne mora ponovno bojati, rekao je BASF-ov stručnjak Matthijs Groenewolt, koji istražuje prozirne premaze.

To štedi novac korisnika i sprječava daljnje ispuštanje CO2 u okoliš.

 

 

Nove tehnologije daju prednost nekim premazima i bojama

 

Michaela Liese iz Color Center Europe istaknula je da su određene boje dobre i za automobile s vozačem ili robotskom asistencijom.

Robotski automobili oslanjaju se na lidar, radar i kamere, a ti sustavi lakše otkrivaju površine s visokom refleksijom, što autonomnim vozilima omogućuje određivanje udaljenosti od lasera do objekta ili površine pomoću pulsirajuće zrake.

Istraživanja su usmjerena na posebne boje koje pojačavaju te signale.

 

Bijeli su puno bolji od crnih i sivih premaza koji upijaju veću količinu, smanjujući snagu reflektiranog signala za 50 posto, u usporedbi s bijelim automobilima.

“U idealnom slučaju, naravno, boja ispunjava oba svojstva, jer svako vozilo odašiljač može biti i prijemnik i obrnuto”, kaže stručnjakinja.

VW nije bio sam u igri s bojama na tehnološkom sajmu CES u Las Vegasu početkom godine.

Već drugu godinu BMW je došao s izložbenim automobilom koji koristi tehnologiju e-tinte.

 

Prošle godine mogli su samo izmjenjivati crnu i bijelu, ali ovaj put iskustvo je bilo dostupno u technicoloru – u gotovo tridesetak različitih nijansi i još više uzoraka.

“Reakcije su bile tako dobre da smo htjeli nastaviti tim putem”, rekla je voditeljica projekta Stella Clarke.

 

“Kao što ujutro birate odjeću prema raspoloženju, također možete promijeniti boju svog automobila prema raspoloženju i učiniti automobil izrazom vaše osobnosti.”

Održivost je i ovdje problem, rekao je voditelj razvoja BMW-a Frank Weber.

 

“Prednost tehnologije e-tinte je ta što je promjena boje gotovo besplatna u smislu energije: potrebna nam je samo električna energija za prebacivanje i nova boja ostaje. Bilo limun žuta, boja patlidžana ili crvene jagode.”

 

izvor: Poslovni.hr


Oživljen srednjovjekovni običaj – može li zvono stvarno rastjerati oblake?
Priče
Oživljen srednjovjekovni običaj – može li zvono stvarno rastjerati oblake?

VINKOVCI – Tamni, apokaliptični oblaci nadvili su se jučer nad istočni dio...

18.07.2025. u 20:00

Severina, Miroslav Ilić, Krankšvester – spoj nemogućeg na NG Ljetu
Događanja
Severina, Miroslav Ilić, Krankšvester – spoj nemogućeg na NG Ljetu

Nova Gradiška i ovoga ljeta potvrđuje status regionalnog središta...

18.07.2025. u 10:00

Proglašena prirodna nepogoda, prijave štete otvorene za pogođene građane i poljoprivrednike
Servisne informacije
Proglašena prirodna nepogoda, prijave štete otvorene za pogođene građane i poljoprivrednike

BRODSKO-POSAVSKA ŽUPANIJA / SLAVONSKI BROD – Zbog posljedica razornog oluj...

18.07.2025. u 08:00

Najuspješniji maturant u Hrvatskoj dolazi iz Slavonskog Broda- upoznajte Bornu!
Škola
Najuspješniji maturant u Hrvatskoj dolazi iz Slavonskog Broda- upoznajte Bornu!

SLAVONSKI BROD – Dok većina maturanata s nestrpljenjem i dozom nervoze otv...

17.07.2025. u 18:55

Od fermentirane maline do Elle Beauty Awards: Brođanka Lana Vitas osvojila kozmetički svijet s brendom Maleena
Grad to su ljudi
Od fermentirane maline do Elle Beauty Awards: Brođanka Lana Vitas osvojila kozmetički svijet s brendom Maleena

U doba kada se kozmetika sve više mjeri marketinškim trikovima, a...

17.07.2025. u 12:00

Ušli u kružni tok preko pločnika: Scena kao iz videoigre u Slavonskom Brodu!
Radar
Ušli u kružni tok preko pločnika: Scena kao iz videoigre u Slavonskom Brodu!

Slavonski Brod, 16. srpnja 2025. – Još jedna scen...

16.07.2025. u 15:00

Je li ovo lice gradske stanogradnje? Stiropor gori, inspekcije šute
Radar
Je li ovo lice gradske stanogradnje? Stiropor gori, inspekcije šute

Slavonski Brod, 16. srpnja 2025. – Dok s bosanske strane Save još t...

16.07.2025. u 13:27

Brođani u strahu: Escherichia coli u vodi iz slavine?!
Radar
Brođani u strahu: Escherichia coli u vodi iz slavine?!

SLAVONSKI BROD – Unatoč dezinformacijama koje su se posljednjih dana pro&s...

16.07.2025. u 11:53

Rijetka prilika: Grad prodaje garaže! Evo kako se prijaviti
Radar
Rijetka prilika: Grad prodaje garaže! Evo kako se prijaviti

SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod poziva sve...

15.07.2025. u 16:00

Cvitković kaže da udišemo benzen, Tekić traži hitnu sjednicu, Grad glumi da se ništa ne događa
Radar
Cvitković kaže da udišemo benzen, Tekić traži hitnu sjednicu, Grad glumi da se ništa ne događa

SLAVONSKI BROD – Brođani su se još jednom probudili uz zrak koji ne...

15.07.2025. u 14:00

Dino (11) prodaje plišance kako bi spasio majci život – evo gdje ga možete podržati!
Priče
Dino (11) prodaje plišance kako bi spasio majci život – evo gdje ga možete podržati!

VILJEVO – U svijetu odraslih, često prepunom ravnodušnosti, ponekad...

15.07.2025. u 12:00

Gori preko, ali smrdi ovdje: Marušić od Plenkovića traži hitno rješenje!
Radar
Gori preko, ali smrdi ovdje: Marušić od Plenkovića traži hitno rješenje!

  SLAVONSKI BROD – Već dvanaesti dan tinja požar na odlagališ...

14.07.2025. u 19:22

Lešine štakora u centru Broda već tjedan dana – zar čekamo epidemiju?!
Radar
Lešine štakora u centru Broda već tjedan dana – zar čekamo epidemiju?!

SLAVONSKI BROD – Nevrijeme koje je 8. srpnja pogodilo Slavonski Brod odavn...

14.07.2025. u 12:00

Da sve snage u jedno se slože!
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Da sve snage u jedno se slože!

Proslava 1000 godina od utemeljenja Hrvatskog Kraljevstva 1925. godine u Brodu n...

13.07.2025. u 20:00

Od utorka nove cijene goriva
Servisne informacije
Od utorka nove cijene goriva

ZAGREB – Dobre vijesti za vozače! Od utorka, 16. srpnja, na benzinskim pos...

13.07.2025. u 17:00

Bolesnici bijesni: Kako je moguće da nam šest puta u godinu dana nestane isti lijek?
Zdravlje
Bolesnici bijesni: Kako je moguće da nam šest puta u godinu dana nestane isti lijek?

ZAGREB – Hrvatsko tržište ponovno se suočava s nestašicom je...

13.07.2025. u 14:00

;