Hrvatski Crveni križ posebno želi skrenuti pozornost na razliku između plivanja u slanoj i slatkoj vodi. Treba znati kako je teže plivati u slatkoj vodi zbog smanjene plovnosti pa je na takvim kupalištima potreban veći oprez.
Hrvatski crveni križ oglasio se priopćenjem zbog slučajeva utapljanja.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
- Nažalost, ni ovoga ljeta nisu izostali tragični slučajevi utapanja. Kako bi se izbjegla mogućnost novih nesretnih događaja, Hrvatski Crveni križ podsjeća sve kupače na važnost sigurnog ponašanja u vodi.
Nitko nije potpuno siguran u vodi, ali dobro znanje plivanja omogućava ipak sigurniji boravak u vodenoj sredini pa je važno da svaka osoba bude svjesna svojih plivačkih sposobnosti te da samu sebe ne izlaže opasnosti.
Postoje ljudi kod kojih je dodatan oprez nužan, a to su osobe s kroničnim zdravstvenim tegobama, kao i tinejdžeri zbog sklonosti dokazivanju i precjenjivanju vlastitih sposobnosti.
Hrvatski Crveni križ posebno želi skrenuti pozornost na razliku između plivanja u slanoj i slatkoj vodi. Treba znati kako je teže plivati u slatkoj vodi zbog smanjene plovnosti pa je na takvim kupalištima potreban veći oprez.
Prilikom kupanja u rijekama treba pripaziti na riječne struje, promjene vodostaja, virove, sifone, brane, potopljene objekte i predmete. U jezerima opasnost predstavlja smanjena vidljivost, gusto raslinje, nagle promjene dubine i temperature te potopljeni predmeti.
Treba biti oprezan i kod kupanja u moru te izbjegavati mjesta izložena valovima, vjetrovima i jakim strujama. Pripaziti treba i kod ulaza u vodu, mjesta za skakanje, tobogana, molova i plovila.
Nezgode na plažama najčešće su izazvane nepraćenjem i nepridržavanjem uputa i znakova, nedovoljnim znanjem plivanja, rizičnim ponašanjem kupača, zlouporabom alkohola i opojnih sredstava, panikom, iscrpljenošću, temperaturnim razlikama i ozljedama ulaska u vodu ili u vodi te drugi.
Osobi koja se utapa treba što prije pružiti pomoć jer sam proces utapanja traje od 3 do 5 minuta te je stoga važno znati pružiti prvu pomoć. Ako u vodi uočite nekoga u nevolji, odmah zovite pomoć! Hrvatski Crveni križ podsjeća kako je za sigurno kupanje važno birati mjesta pod nadzorom spasioca.
Zabavite se i budite na oprezu!, navode u Hrvatskom crvenom križu.
Učenici i učiteljice Osnovne škole Blaž Tadijanović vratili su se iz &Sca...
20.11.2025. u 15:00
Sinoć je u Slavonskom Brodu, u organizaciji educiranog medicinskog osoblja Zavod...
20.11.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Dok Slavonski Brod već godinama vodi bitku s kronično lo&...
20.11.2025. u 07:30
Slavonski Brod ulazi u vikend uz osjetno zahlađenje, a prognoza up...
19.11.2025. u 17:30
Bosna i Hercegovina odnedavno provodi jedno od najoštrijih...
19.11.2025. u 12:30
Početkom siječnja konačno dočekasmo dugo očekivani snijeg i bajkovitu bi...
18.11.2025. u 20:00
Hrvatska danas obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata t...
18.11.2025. u 08:00
Slavonski Brod – Četvrta etapa tradicionalne motociklističke...
17.11.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD- Povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata te...
17.11.2025. u 13:30
Tjedan pred nama, od 17. do 23. studenoga, donosi pravu jesensku klackalicu u Br...
17.11.2025. u 08:00
- Moja je želja bila ići u samostan. Međutim, mamu smo rano izgubili i svećenik...
16.11.2025. u 20:00
Ako je vjerovati prvim informacijama koje kruže gradom, Brođane bi...
16.11.2025. u 17:04
Dok se građani tek pripremaju na hladnije dane, sezona gripe u Hrvatskoj već bil...
15.11.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Nakon današnje objave o nestanku 13-godišnj...
14.11.2025. u 20:14
U godini u kojoj slavonska tradicija možda nikada nije bila potrebnija, najavlju...
14.11.2025. u 17:30
Luka Modrić nije mogao na bolji način započeti svoju avanturu u dresu Milana. Za...
14.11.2025. u 14:24