insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Učenici najavili "štrajk", sate moraju nadoknaditi ili slijede neopravdani

Autor: 035portal Datum objave: 08.11.2019. u 02:03

Učenici najavili "štrajk", sate moraju nadoknaditi ili slijede neopravdani

Štrajk u osnovnim i srednjim školama se nastavlja, a u ponedjeljak redovite nastave neće biti u školama u Splitsko-dalmatinskoj i Požeško-slavonskoj županiji, najavili su u četvrtak čelnici sindikata prosvjetnih djelatnika, koji štrajkaju već dvadeset dana, piše Glas Slavonije.​

Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem ocijenila je kako štrajk ne jenjava i najavila da sadašnji ciklus traje do 15. studenoga, a nakon toga počinje novi.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec kazao je kako je prosvjed na Markovu trgu pokazao da zahtjevi za povećanje koeficijenata nisu zahtjevi sindikalnih čelnika, nego mnogobrojnog članstva koje se ondje okupilo.

"Pet tisuća ljudi jednoglasno podržava zahtjeve i spremno je ići do kraja, a ostale 63.000 članova su u štrajku, to je snažna poruka Vladi", ustvrdio je Mihalinec. Ministar rada Josip Aladrović u srijedu je sindikatima obećao da će se redizajnom sustava plaća u javnim službama stvoriti pravednije i objektivnije vrednovanje njihova posla. Aladrović je naglasio da će u Ministarstvu analizirati sustav plaća u idućih šest mjeseci, a ako sustav ne bude uređen do kraja lipnja, prosvjetarima će koeficijenti biti povećani za dva posto. O posljednjoj Vladinoj ponudi Mihalinec nije mogao mnogo reći jer pregovori još traju, ali ju je simbolično opisao kao "nula i možda ništa".

"To znači da će planirani sastanak u ponedjeljak biti takav da će Vlada predložiti onu kombinaciju od nula i nula. Mi ćemo takav, gotovo ništavan, prijedlog dati članovima na izjašnjavanje", kazao je Mihalinec. Vjeruje da članovi sindikata na referendumu neće prihvatiti takvu Vladinu ponudu te upozorava kako bi referendum zbog velikog broja škola mogao potrajati dva-tri dana. Šprem je istaknula da će štrajk trajati do Božića, "ali ne zna kojeg". O pitanju nadoknade izgubljenih radnih dana sindikalisti poručuju da je to u nadležnosti Ministarstva obrazovanja i da bi ministrica Blaženka Divjak trebala dati odriješene ruke ravnateljima kako bi sukladno s uvjetima i potrebama osigurali da učenici odrade program prema nastavnom planu i kurikulumu. Ravnatelji nam kažu, maksimalno žele izići u susret učenicima, ali da se moraju pridržavati zakona i svatko tko ne dođe na nadoknadu - dobit će za svaki sat neopravdani. Naime, ministrica Divjak već je poslala školama upute o nadoknadi uz četiri zakonski predviđene opcije - korištenje nenastavnih dana, održavanje nastave subotom, skraćivanje praznika ili produživanje školske godine, piše Glas Slavonije.

Divjak je ustvrdila kako će većina učenika sate nadoknaditi prema prvim dvjema opcijama, a što je izazvalo nezadovoljstvo velikog broja roditelja i učenika. Toliko da i sami učenici u ponedjeljak "kreću u štrajk" - bar kako je u ime kolega najavila učenica iz jedne osječke škole pismom redakciji lokalnog portala. U tom pismu ističe, ogorčena je štrajkom prosvjetara, točnije, dijelom profesora koji njoj predaju. Učenica navodi da mnogi od njih svojim radom, odnosno neradom i neprimjernim ponašanjem, nisu zaslužili veću plaću.

Pogotovo ne da djeci oduzimaju praznike i vikende, a istovremeno ih zakidaju za znanje. "Učenici su se digli na noge i krećemo sa štrajkom od ponedjeljka, 11. studenoga. Štrajkaju Osječko-baranjska, Splitsko-dalmatinska, Zagrebačka i Šibensko-kninska", napisala je učenica u pismu. Glas Slavonije je u četvrtak uspio stupiti u kontakt s njom, no rekla je kako zbog straha i mnogobrojnih uvreda kao reakcija na njezino anonimno pismo preneseno u medijima anonimna želi i ostati. Poručila je da će u ponedjeljak učenici doći ispred škole, ali da neće biti na nastavi. 

Izvor Glas Slavonije

Autor J.Pejaković/H


Radar
Ovo bi moglo podići vrijednost stanova – ali ne svima

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine...

15.04.2026. u 12:30

Servisne informacije
Vozači, oprez! Počeo 24-satni nadzor brzine u cijeloj županiji

U srijedu, 15. travnja 2026. godine, na 60-tak lokacija na području Policijske u...

15.04.2026. u 07:30

Savjeti i trikovi
FUTURRA u Požegi kao temelj za kreativnu karijeru-turizam i ruralni razvoj u akademskom fokusu

  Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi-FUTURRA djeluje u sastavu S...

14.04.2026. u 10:00

Servisne informacije
Od sivila do sunca: Tjedan koji donosi sve vremenske scenarije

Nakon nekoliko dana promjenjivog proljetnog raspoloženja, Brodsko-posavska župan...

13.04.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Na željezničkom mostu radilo se dan i noć

Nakon što je 5. srpnja 1941. završen drveni kolni most između dva...

12.04.2026. u 20:00

Servisne informacije
Postani policajac/policajka!

Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je Natječaj za upis polaznika/pola...

10.04.2026. u 07:30

Priče
Majka Hrabrost: Kroz njezin dom prošlo je više od 40 djece

Mara Anđelić već 20 godina brine za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Kr...

07.04.2026. u 17:30

Recept
Ostalo vam je hrane nakon blagdana? Imamo rješenja!

Ni šunka, ni jaja, pa ni pečeno meso ne moraju se danima jesti u istom ob...

07.04.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Perlon bašča

Tko u Brodu ne zna za, premda davno nestali, a u svoje vrijeme moderni, reprezen...

06.04.2026. u 20:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Organizacija Todt izradila dva brodska mosta

U rasulu i pri povlačenju jugoslavenske vojske iz Broda, u travnju 1941. sru&sca...

05.04.2026. u 20:00

Udruge
Udruga Plavi cvijet obilježila je Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Svake godine 2. travnja, odlukom Ujedinjenih naroda, obilježava se Svjetski dan...

05.04.2026. u 12:00

Servisne informacije
Uskrsna košarica: evo tko dobiva i do 400 eura

Kao i svake godine, uoči Uskrsa brojni poslodavci svojim zaposlenicima isplaćuju...

04.04.2026. u 10:00

Radar
Opasnost ili nova realnost? Lisica s plijenom prošetala gradom

U ranim jutarnjim satima, dok većina građana još spava, gradom se odvijaj...

03.04.2026. u 20:00

Radar
Od svježeg jutra do toplog dana – idealan uskrsni vikend pred nama

Nakon promjenjivih i vjetrovitih dana, vrijeme se napokon smiruj...

03.04.2026. u 17:30

Radar
Koliko košta obiteljski Uskrs? Donosimo pregled cijena

Dok statistika bilježi rast inflacije, građani to najjasnije osjećaju – u...

03.04.2026. u 12:30

Priče
Roda osvojila Brođane- jede iz ruke i šeće među zgradama

Dok su gradske ulice Slavonskog Broda navikle na svakodnevnu vrevu automobila i...

03.04.2026. u 10:00

;