insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Wi-Fi vam je spor? Ovako otkrijte tko ga sve koristi

Objasnit ćemo vam ukratko kako možete otkriti koristi li vašu Wi-Fi mrežu netko tko ne bi trebao i kako ih u tome možete spriječiti

Autor: 035portal Datum objave: 28.05.2018. u 13:59

Wi-Fi vam je spor? Ovako otkrijte tko ga sve koristi

Većina Wi-Fi preusmjerivača (routera) imaju uključenu zaštitu po početnim postavkama. Pogledate li popis mreža dostupnih u vašoj blizini vjerojatno će većina biti zaključana. Ipak, poneki routeri emitiraju otvorenu, nezaštićenu Wi-Fi mrežu, na koju se bilo tko može spojiti i surfati bez unosa lozinke, piše Tportal.

Kako možete otkriti uljeza u svojoj Wi-Fi mreži? Najbolji - iako ne i najjednostavniji - način traži logiranje u vaš router i korištenje njegovog sučelja kako biste provjerili koji su uređaji spojeni. Možete to napraviti i s mobitela, ali preporučamo da za to upotrijebite stolno ili tablet računalo, zato što imaju veći zaslon, a i većina routera nije optimizirana za za pristup mobitelima.

Utipkajte u adresnu traku vašeg preglednika 192.168.1.1 i pritisnite Enter. To će funkcionirati na većini routera, iako je moguće kako pojedini modeli koriste drugu IP adresu. Pronaći ćete ju na samom routeru ili u uputama za korištenje.

Routeri se razlikuju međusobno, ali svi bi trebali imati mogućnost pregleda spoojenih uređaja. Vas zanimaju oni spojeni na Wi-Fi mrežu pa odaberite tu opciju ili pokušajte filtrirato popis tako da dobijete ono što vam treba.

Kad otvorite popis vjerojatno ćete uz svaki uređaj naći tri podatka: IP adresu (recimo, 192.168.1.17), MAC adresu (na primjer, EF-34-4D-9A-FE-36) i naziv (primjerice, Mirin iPhone).

Imajte na umu kako neki routeri mogu prikazati i popis svih spajanja ikad, ne samo aktualnih. To znači kako ne morate dizati uzbunu odmah ako vidite kako su na mrežu spojeni uređaji ljudi koji nisu prisutni u tom trenutku.

No, svakako trebate otkriti možete li prepoznati svaki uređaj koji se spojio. To zna biti zahtjevno, ali pomoći će vam alati poput mogućnosti filtriranja po MAC adresama.

Otkrijete li nekog tko ne bi trebao koristiti vaš Wi-Fi, vjerojatno nemate na odgovarajući način namještene sigurnosne postavke pa se susjedi i prolaznici mogu spojiti na vašu otvorenu mrežu. Stoga se ponovno ulogirajte u vaš router i postavite lozinku.

Za dodatnu razinu sigurnosti možete upogoniti filter koji će na mrežu pripuštati samo uređaje određenih MAC adresa. Što je MAC adresa? Niz brojki i slova jedinstven za vaš uređaj. Naći ćete ju na naljepnici na uređaju ili u izborniku s postavkama. Postavite li takav filter vaš će Wi-Fi moći koristiti samo oni uređaji koje router prepoznaje, piše Tech Adviser.

 


Škola
Tko ima prednost kod dodjele stipendija? Donosimo detalje

Grad Nova Gradiška raspisao je Javni natječaj za dodjelu stipendija redov...

26.01.2026. u 17:30

Događanja
Ukrajinski plesovi, ali i jasna poruka – solidarnost nema granice

Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društvo „Ukrajina&ld...

26.01.2026. u 12:30

Radar
Dobra vijest za Slavoniju- jača povezanost s Europom

U Zračnu luku Osijeku u subotu je prvi put sletio novi Airbus A220-300 hrvatskog...

26.01.2026. u 10:00

Servisne informacije
Siječanj na izmaku – bez snijega, bez minusa

Posljednji tjedan siječnja u Brodsko-posavskoj županiji proteći će u znaku promj...

26.01.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Nakon ljubavnog rojenja, Sava procvate!

Savom nizvodno, iza Granika i Stare skele (do izgradnje mosta 1879. Sava se skel...

25.01.2026. u 20:00

Udruge
Jedan cvijet, važna poruka: Dan mimoza u Slavonskom Brodu

Siječanj je mjesec posvećen zdravlju žena, a u Slavonskom Brodu obilježen je i n...

24.01.2026. u 12:00

Servisne informacije
Nakon današnjeg kaosa, Grad ima poruku – za sutra

Slavonski Brod jutros je poledicu dočekao nespreman. Nogostupi su se pretvorili...

23.01.2026. u 21:59

Radar
Poledica puni bolnicu: 27 ozlijeđenih, teški lomovi i hitne operacije

Jutrošnja poledica ponovno je pokazala koliko je Slavonski Brod nespreman...

23.01.2026. u 11:05

Radar
Led, kolaps i kaos – Dusparina zimska služba opet pala na ispitu

Ako je suditi po stanju na terenu, zimska služba u Slavonskom Brodu ove je zime...

23.01.2026. u 09:30

Škola
Novac umjesto iseljavanja? Tisuće eura stižu studentima iz Broda

  Slavonski Brod ponovno se našao na karti strateških ulagan...

23.01.2026. u 07:30

Grad to su ljudi
Znate li nekoga tko je zadužio grad?

Gradonačelnik Grada Slavonskog Broda raspisao je Javni poziv za predlaganje kand...

22.01.2026. u 15:00

Radar
Koliko se lani trošilo preko Save? Brod i Šamac u fokusu

Iako se prekogranični šoping Slavonaca u Bosni i Hercegovini ni pet godin...

22.01.2026. u 12:30

Radar
Kad se znanje traži više nego što se mislilo: Ova obrazovna ustanova ima priču kakvu rijetko čujete

Nakon objave neslužbene informacije o policijskoj prisutnosti u obrazovnoj ustan...

22.01.2026. u 07:30

Priče
Policijski pretres ili službene provjere? Policija u učionicama tijekom nastave

Tijekom današnje nastave u obrazovnoj ustanovi Libar u Slavonskom Brodu o...

21.01.2026. u 20:00

Radar
Ljubičasto upozorenje i prazne mjere- kupuje li se opet vrijeme?

Tema onečišćenog zraka u Slavonskom Brodu proteklog je tj...

21.01.2026. u 17:30

Radar
Vozači varali sustav, policija reagirala – kazne premašile 26 tisuća eura

Ciljane policijske akcije na hrvatskim cestama, osobito onima s...

21.01.2026. u 10:00

;