insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

U Bruxellesu otvoreno Predstavništvo Slavonije, Baranje i Srijema

Zajednički nastup Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-Posavske, Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije kao jedinstvene regije pred europskim institucijama pozdravili su i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu

Autor: 035portal Datum objave: 10.10.2019. u 16:05

U Bruxellesu otvoreno Predstavništvo Slavonije, Baranje i Srijema

U utorak je, tijekom dvodnevnog boravka predstavnika pet slavonskih županija na Europskom tjednu regija i gradova, svečano otvoren i ured Predstavništva Slavonije, Baranje i Srijema u Bruxellesu. Tradicionalni svečani prijem povodom Dana neovisnosti bio je prilika da se pred dvjestotinjak visokih uzvanika predstavi budući rad Predstavništva. Svojim su dolaskom brojni zastupnici u Europskom parlamentu, diplomati i domaći i inozemni ministri podržali otvorenje Ureda, a čestitke slavonskim županima uputila je i buduća potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica.
Zajednički nastup Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-Posavske, Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije kao jedinstvene regije pred europskim institucijama pozdravili su i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu s kojima su predstavnici slavonskih županija prethodno održali sastanak.
- Otvaranjem ovog ureda jasno ste pokazali kojim smjerom želite da ide istok Hrvatske. Čestitam vam na tome i vjerujem kako će vaše Predstavništvo biti točka za razmjenu informacija. Projekt Slavonija, Baranja i Srijem pokrenuo je pozitivne promjene na istoku Hrvatske, a vaša stalna prisutnost u Bruxellesu pomoći će da se povlačenje sredstava još više intenzivira- rekao je Karlo Ressler.
Prvi ured u Bruxellesu otvorila je Istarska županija čiji je župan zastupnik u novom sazivu Europskog parlamenta. – Dolazite skupa i to puno govori o tome da radite u interesu svoje Slavonije. Iz vlastitog iskustva znam da je važno biti na izvoru informacija – poručio je Valter Flego.
Da je zadaća europarlamentarnih zastupnika otvarati vrata projektima i idejama koje dolaze iz Hrvatske složili su se i zastupnici Željana Zovko, Ruža Tomašić i Fred Matić koji su zajedno s Resslerom i Flegom rimili slavonsku delegaciju u Europskom parlamentu. Zastupnici su se stavili na raspolaganje i za turističku promociju istoka Hrvatska te zatražili inpute za novu financijsku omotnicu za koju će trijalog trajati idućih godinu dana.
- Do sada smo dolazili kao gosti na Europski tjedan regija, drago mi je da smo od ove godine domaćini. Nova financijska omotnica otvorit će i nove mogućnosti, a mi ćemo se zalagati da se omjeri sufinanciranja ne mijenjaju kako bi i u budućnosti mogli realizirati sve projekte kojih na istoku Hrvatske uistinu ima mnogo – rekao je Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije.
- Imamo slične strateške projekte koji nas povezuju, a za Brodsko-posavsku županiju od iznimne je važnosti projekt osnivanja Sveučilišta u Slavonskom Brodu čime ćemo obrazovno dodatno osnažiti istok Hrvatske. Želja nam je strateški razvijati područje svih pet županija jer je ravnomjerni razvoj jedna od osnovnih postavki Europske unije – rekao je župan Danijel Marušić.
Na nedovoljno razvijenu prometnu povezanost ukazali su župani Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije. – Još uvijek nemamo ni kilometra autoceste, a prometna povezanost od vitalne je važnosti ako želimo pružiti mogućnost mladim ljudima za ostanak i kvalitetniji život u Slavoniji. Poljoprivredna industrija i turistička infrastruktura također mogu značajno doprinijeti gospodarskom razvoju – rekao je župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević.
Povećanje kapaciteta i nadogradnja Zračne luke Osijek kao i izgradnja novog Kliničko-bolničkog centra u Osijeku projekti su koji nadilaze županijske granice, o njima je govorio i zamjenik župana Vukovarsko –srijemske županije Damir Barna ističući kako Vukovar treba i nadogradnju riječne luke, a ruralna područja izgradnju novih sustava navodnjavanja.
- Projekti koji su značajni za razvoj istoka Hrvatske povezuju naše županije i ovaj zajednički nastup pred europskim institucijama nastavak je uspješne suradnje pet župana i na nacionalnoj razini. Inicijativa je došla od osječko-baranjskog župana Ivana Anušića, zaživjela je već na nekoliko primjera, od brandiranja istoka Hrvatske kao jedne turističke destinacije, održavanja Dana hrvatskog turizma na kontinentu te otvaranja ovog ureda – rekao je predsjednik Županijske skupštine Osječko-baranjske županije Dragan Vulin.
Izaslanstvo pet županija tijekom boravka u Bruxellesu održalo je brojne sastanke s ciljem upoznavanja institucija s radom Predstavništva Slavonije, Baranje i Srijema. U Stalnom predstavništvu Republike Hrvatske razgovarali su, među ostalim, s Ivanom Zekom Pivačem, ministrom savjetnikom nadležnim za kohezijsku politiku, Hrvojem Butiganom, savjetnikom u Stalnom predstavništvu i Jakšom Pertićem, savjetnikom za poljoprivredu i ruralni razvoj. Naglasak je stavljen na pregovarački proces uoči donošenja novog Višegodišnjeg financijskog okvira te najavljene izmjene koje će se odnositi na smanjenje sufinanciranja projekata europskim novcem kao i kraće rokove za provedbu projekata.
Predstavništvo Slavonije, Baranje i Srijema u Bruxellesu smješteno je u Ured Javne ustanove Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije, a vodit će ga Toni Žufić iz Osječko-baranjske županije. U nadolazećem razdoblju u uredu će raditi i stručni savjetnici iz ostalih županija. Rad Ureda financira svih pet županija razmjerno veličini županije. Cilj Predstavništva je sinergijska suradnja u realizaciji individualnih i zajedničkih projekata od strateškog interesa za područje svih pet županija te održavanje sastanaka s relevantnim dionicima iz EU institucija i predstavnicima RH u Bruxellesu.


Hrvatska
Znate li što točno danas obilježavamo?

Prema odredbama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici...

22.06.2026. u 08:00

Županija
Velika podrška onima koji svakodnevno brinu o drugima

SLAVONSKI BROD – U vremenu kada su potrebe najranjivijih...

21.06.2026. u 12:00

Općine
Mještani znaju što slijedi, a gosti bi se mogli ugodno iznenaditi

Nakon što je jučer sportskim susretom umirovljenika u D...

19.06.2026. u 17:30

Županija
Mladima vjetar u leđa za kupnju i izgradnju prvog doma

Dok se diljem Hrvatske sve češće govori o problemu priuštivog stan...

19.06.2026. u 10:00

Grad Slavonski Brod
TKO ĆE OBJASNITI OVU RAČUNICU? Šutnja Gradske uprave samo dolijeva ulje na vatru

Projekt izgradnje terena za odbojku na pijesku uz sportsku dvoranu Vijuš...

18.06.2026. u 12:30

Grad Slavonski Brod
Grad nije dostavio podatke, župa ih sama objavila: Najmanje 27 000 € iz Slavonskog Broda završilo u Žeravcu!

SLAVONSKI BROD – Kada je 035 portal od Grada Slavonskog Broda zatražio det...

17.06.2026. u 12:30

Županija
Projekt o kojem se godinama pričalo napokon postaje stvarnost

Dok na gradilištu u Dragaliću svakodnevno odjekuju zvukovi strojeva i gra...

17.06.2026. u 10:00

Općine
Načelnik ostvario jedno od najvećih obećanja: Jaslice su napokon krenule s radom!

Investicija vrijedna oko 700 tisuća eura omogućila smještaj sve djece s p...

16.06.2026. u 15:00

Županija
BREAKING NEWS: Vinko Grgić podnio ostavku! Nova Gradiška ponovno bez gradonačelnika!

NOVA GRADIŠKA – Samo dan nakon što je pono...

12.06.2026. u 10:16

Županija
Je li Nova Gradiška ušla u politički apsurd bez presedana?

NOVA GRADIŠKA – Politička situacija u Novoj Gradiški dobila...

12.06.2026. u 10:00

Općine
Nešto veliko kuha se u Garčinu- stanovnici pozvani da se uključe

Općina Garčin pokrenula je javno savjetovanje o nacrtu Programa „Biram živ...

11.06.2026. u 15:00

Županija
Nakon Lužana, stigle dobre vijesti i za Adžamovce

Dok se u hrvatskom obrazovnom sustavu često govori o nedostatku prostora, zastar...

11.06.2026. u 10:00

Županija
100.000 € za izbore, a roditelji i dalje traže liječnika za svoju djecu

Nedostatak stalnog pedijatra, prometna nekultura u središtu grada, manjak...

10.06.2026. u 14:43

Grad Slavonski Brod
Priča o pijesku dobila neočekivan obrat: Zašto je investicija od 210 tisuća eura razlomljena na više ugovora?

Jučerašnji tekst lokalnog PlusPortala, kojim su javnosti predstavljeni ra...

10.06.2026. u 10:00

Županija
Jedan potpis otvorio vrata projektu vrijednom više od 9 milijuna eura

SLAVONSKI BROD / SLOBODNICA – Nakon godina suočavanja s nedostatkom prosto...

09.06.2026. u 12:30

;