insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Prijave za treći krug subvencija za stambene kredite kreću od 10. rujna, a prate ga i najniže kamate do sada

Ministar Štromar: mjerama stambene politike koje provodimo 20 tisuća obitelji će do 2020. osigurati svoj dom

Autor: 035portal Datum objave: 16.08.2019. u 07:44

Prijave za treći krug subvencija za stambene kredite kreću od 10. rujna, a prate ga i najniže kamate do sada

Uskoro kreće novi, treći, poziv mladima za subvencioniranje stambenih kredita koji će biti otvoren od 10. rujna te će se svi zainteresirani moći pridružiti preko 5300 onih koji su ovu mogućnost iskoristili u protekle dvije godine, najavio je danas potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar predstavljajući ovu, ali i druge nove mjere stambene politike koje provode Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).

Odabrano je ukupno 12 kreditnih institucija koje su ponudile kamate od 2,19 do 3,75 posto, a ministar je pozvao mlade da već sada počnu s pripremom dokumentacije.

„Svi koji dostave valjanu dokumentaciju dobit će subvenciju, a poziv će biti otvoren tri ili četiri tjedna, ovisno o interesu, dakle vremena ima. Ove godine građani će subvencionirane kredite moći dobiti po najnižoj kamati do sada, a izmjenama Zakona omogućili smo da se razdoblje subvencije produžava i za već rođenu djecu, ne samo novorođenu“, rekao je Štromar. Dodaje i kako će slijedeće godine javni poziv biti otvoren dva puta, u ožujku i rujnu.

Izrazio je zadovoljstvo jer je ovo već dobro poznata i prihvaćena demografska mjera koja se provodi od 2017. godine, a koja mladima pomaže riješiti stambeno pitanje plaćanjem dijela stambenog kredita u prvih pet godina otplate kredita. Subvencija se produžuje za dodatne dvije godine za svako novorođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita, a posljednjim izmjenama zakona omogućava se produženje subvencija za dodatnu godinu po svakom djetetu i za obitelji koje već imaju djecu.

„Do sada je zahvaljujući subvencioniranim stambenim kreditima više od 5300 mladih obitelji riješilo svoje stambeno pitanje. Te obitelji sada imaju svoj dom u Hrvatskoj, a u njima je rođeno više 700 djece. U 2018. broj zahtjeva porastao je za gotovo 30 posto, a ove godine očekujemo još veći interes. Svi oni koji još uvijek nisu pronašli odgovarajuću nekretninu, neka znaju kako će poziv biti otvoren i iduće godine“, zaključio je Štromar.

Na natječaj će se moći prijaviti svi mlađi od 45 godina koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću. Subvencioniranje kredita odobravat će se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1500 eura po metru kvadratnom odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti. Rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina. Visina subvencije ovisit će o indeksu razvijenosti mjesta na kojem se nekretnina kupuje ili gradi te će se kretati od 30 do 51 posto iznosa rate kredita.

 

Sve informacije o načinu prijave te potrebnim dokumentima mogu se pročitati na internetskim stranicama Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja i Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama.

 

Treba svakako spomenuti i program poticane stanogradnje (POS) u koji je do sada uloženo više od četiri milijarde kuna. Mladi po tom programu imaju mogućnost kupiti stan po cijeni kvadrata manjoj od tržišne, a dobivaju sigurnost i kvalitetu izgradnje. Po njemu je do sada izgrađeno 8276 stanova, u pripremi je još tisuću, ponajprije u mjestima u kojima raste turizam.

 

Ministar je iskoristio priliku najaviti i nove mjere koje se provode zajedno s APN-om, u sklopu poticane stanogradnje (POS) kojima je također cilj pomoći mladima u rješavanju stambenog pitanja. Riječ je o Programu POS+ putem kojeg se može dobiti zajam javnih sredstava i povoljnije bankovne kredite.

 

Izmjenama zakona putem POS programa omogućena kupovina svih stanova na tržištu, a ne samo onih u novogradnji. Mjesečna rata kod obročne otplate utvrđuje se u mjesečnim anuitetima, tako da je njegova visina za cijelo razdoblje otplate ujednačena, odnosno da je visina mjesečnog anuiteta kredita banke i visina mjesečnog anuiteta kojim se otplaćuje zajam javnih sredstava približno jednaka. Kamate na javna sredstva za takve kredite iznose dva posto.

 

„Pribrojimo li brojci od 5300 odobrenih subvencioniranih kredita i 8276 POS stanova govorimo o 13 500 domova za preko 36 tisuća mladih ljudi. No, na tome nećemo stati jer do kraja 2020. godine ovim ćemo mjerama omogućiti da 20 tisuća obitelji ima svoj dom“, završio je ministar Štromar.  

Foto: Arhiva


Grad Slavonski Brod
Pet godina upravljanja bez najamnine, ali uz ozbiljne obveze

Grad Slavonski Brod početkom siječnja otvorio je natječaj za dodjelu na upravlja...

09.01.2026. u 20:00

Grad Slavonski Brod
Slavonski Brod traži projekte koji mijenjaju zajednicu

Grad Slavonski Brod otvorio je novu financijsku omotnicu za udruge koje djeluju...

07.01.2026. u 17:30

Općine
Milinović: Njemački investitori prepoznali su potencijal naše općine

SLAVONSKI ŠAMAC – U povijesnom koraku za gospodarski razvoj Op...

02.01.2026. u 17:30

Županija
Zajedništvo, odgovornost i optimizam: kako lokalni čelnici vide 2026.?

Ulazak u 2026. godinu u gradovima i općinama Brodsko-posavske županije obilježen...

01.01.2026. u 08:00

Hrvatska
Tko sve od iduće godine putuje besplatno?

Projekti besplatnog javnog željezničkog prijevoza u Hrvatskoj nastavljaju se i d...

31.12.2025. u 20:00

Hrvatska
Deseci milijuna eura bačeni u prazno: Hoće li Hrvatska tužiti BiH?

Most na Savi kod Gradiške stoji – dovršen, plaćen i neiskori...

31.12.2025. u 10:00

Grad Slavonski Brod
Gradski novac, rodbinske veze i bagatelna nabava- kako se sklapaju poslovi?

Analiza proračunskih isplata Grada Slavonskog Broda za tekuću godinu otvara niz...

29.12.2025. u 12:22

Županija
Velika novost za pacijente- liječnik i sestra dolaze k vama!

Dom zdravlja Slavonski Brod od danas je opremljen novim vozilom...

24.12.2025. u 12:00

Općine
EU dala zeleno svjetlo: Klakar dobiva gotovo milijun eura

Nakon višemjesečnih priprema i dugotrajnog administrativn...

20.12.2025. u 20:00

Grad Slavonski Brod
Dok Grad piše priopćenja, zgrada se raspada

Nekadašnji Dom za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi u slavonskobro...

18.12.2025. u 10:00

Županija
Tko je dobio, a tko izgubio u proračunu teškom 163 milijuna eura?

Većinom glasova županijskih vijećnika i vijećnica na 54. sjednici Županijske sku...

17.12.2025. u 17:30

Županija
Blagdani nisu isti za svu djecu- priča koja otvara oči

U prostorijama nove Gradske vijećnice u Novoj Gradiški ovih je da...

17.12.2025. u 15:00

Županija
Pero Ćosić poslao snažnu poruku: Budite uporni i otvoreni!

Jučer je u prostorijama Brodsko-posavske županije održana konstitu...

09.12.2025. u 12:30

Županija
277. rođendan Nove Gradiške- što stoji iza uspjeha koji svi hvale?

Nova Gradiška jučer je obilježila svoj 277. rođendan nizom svečanosti koj...

09.12.2025. u 07:30

Županija
Marušić o Culeju: ´Nedopustivo je obmanjivati javnost!´

Nakon što je Stevo Culej u svom live prijenosu tijekom vožnje iznio niz o...

08.12.2025. u 15:17

Županija
Culejev live pretvorio se u brutalan istup- župan Marušić žrtva neviđenog napada!

Jučer, 4. prosinca 2025., društvene mreže je zahvatio video u kojem biv&s...

05.12.2025. u 07:30

;