insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Crna Kronika

Migranti zatvoreni u drveni sanduk i ostavljeni bez vode i zraka

Autor: 035portal Datum objave: 08.11.2019. u 21:41


Policajci iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske, koji pojačano nadgledaju hrvatsku granicu sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, ali i dubinu hrvatskog teritorija kako bi spriječili ulazak ili krijumčarenje migranata, spasili su u utorak život devet migranata, sedmero državljana Irana i dvoje Iraka. Kako smo već objavili, na autocesti Zagreb - Lipovac u blizini odmorišta Rastovica kod Županje policijski službenici uočili su sumnjivo vozilo i prilikom kontrole teretnog dijela vozila marke Volkswagen Crafter poljskih nacionalnih oznaka primijetili su veliki sanduk izrađen od ploča iverice kakav se koristi za prijevoz dijelova strojeva, navodi se u policijskom izvješću, javlja Glas Slavonije

Uhićeni krijumčari

Nakon što su odvijačima otvorili stranicu sanduka koji je bio zatvoren vijcima, ugledali su devet zatočenih stranih državljana, tri muškarca, dvije žene i četvero maloljetnika koji su, sudeći prema videu što su ga snimili policajci, bili sretni što su izbavljeni iz sanduka u kojemu su bili zatočeni bez vode i hrane tko zna koliko i jedva disali. Utvrđeno je da su svi nezakonito prešli državnu granicu, za sada na nepoznatom mjestu, i ušli u Hrvatsku i na područje Europske unije.

Sedam članova obitelji iz Irana najavilo je traženje međunarodne zaštite, a dvojica Iračana ne, pa su smješteni u Tranzitno-prihvatni centar za strance u Tovarniku do okončanja postupka readmisije, kažu u policiji i dodaju kako je vozač teretnog vozila, 21-godišnji državljanin Ukrajine, uhićen zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela protuzakonitog ulaženja, kretanja i boravka u Republici Hrvatskoj te se nad njim provodi kriminalističko istraživanje, a 24-godišnji i 25-godišnji državljani Poljske koji se dovode u vezu s tim kaznenim djelom uhićeni su na graničnom prijelazu Macelj i privedeni u PU vukovarsko-srijemsku radi provođenja kriminalističkog istraživanja.

Više puta, osim ovoga kod Županje, hrvatski policajci su diljem Hrvatske spašavali migrante od gotovo sigurne smrti od hladnoće, zalutale u močvarama ili planinama i šumama, ponekad i svoje živote stavljajući na kocku.

Slučajeva u kojima skriveni na različite načine u vozilima stradavaju migranti sve je više u cijeloj Europi. Prije nekoliko dana tako je 41 migrant, pretpostavlja se najviše iz Afganistana, imao sreće jer ih je policija u sjevernoj Grčkoj u rutinskoj kontroli pronašla u kamionu hladnjači koja, srećom, nije bila uključena zbog kvara na sustavu hlađenja. Kako doznaje britanski list Guardian, svi su bili promrzli, ali živi, većina su muškarci, a sedmorica su završila u bolnici, uglavnom zbog problema s disanjem. Vozač cisterne, 40-godišnjak iz Gruzije, uhićen je, a grčka policija vjeruje da je kamion u Grčku ušao iz Turske.

Belgijska policija je prije pet dana pronašla 12 migranata također u kamionu hladnjači na parkiralištu autoceste u sjevernoj Belgiji nakon što je vozač koji je prevozio voće i povrće izvijestio policiju o sumnjivim šumovima u teretnom dijelu. Policija je pronašla 12 Sirijaca i Sudanaca. No 39 migranata pronađenih u kamionu hladnjači nedaleko od Londona nije imalo sreće kao oni pronađeni kod Županje, na sjeveru Grčke i kod Antwerpena. Svih 39, 31 muškarac i osam žena, vjeruje se državljana Vijetnama, umrlo je u nezamislivim mukama. Britanski mediji javljaju kako se dugo govori o problemu trgovine ljudima preko Europe u Veliku Britaniju i kako se stotine Vijetnamaca krijumčare u Veliku Britaniju svake godine.

Promrzli

Za sada je najteža kazna krijumčarima ljudi izrečena u lipnju ove godine u Mađarskoj kada su četvorica krijumčara, Afganistanac i trojica Bugara, pravomoćno osuđena na doživotni zatvor zbog smrti 71 migranta - 59 muškaraca, osam žena i četvero djece iz Sirije, Iraka i Afganistana, čija su tijela pronađena u kamionu ostavljenom na autocesti u Austriji u kolovozu 2015. Kako je u presudi navedeno, trojica krijumčara neće imati mogućnost uvjetnog otpusta, a četvrti će to pravo imati tek nakon odsluženja 30 godina zatvorske kazne.

U hrvatskom MUP-u podsjećaju na najteže slučajeve stradavanja migranata kod nas koje su hrvatski policajci spasili. U siječnju su u Lici na području Plješivice policajci spasili 15 promrzlih migranata, a dvojicu su spasili od samoozljeđivanja. Šest Iranaca je spašeno s Dinare u listopadu lani, trojica su u Dugoj Resi skočila s 12 metara visine i teško se ozlijedila i policajci su ih odvezli do liječnika, a na istom mjestu prije godinu dana spašena su tri migranta od
pothlađivanja.
 

Izvor Glas Slavonije
Autor Miroslav Flego


Šok na granici: 59-godišnji vozač pozitivan na kokain
Vijesti
Šok na granici: 59-godišnji vozač pozitivan na kokain

Na graničnom prijelazu Stara Gradiška, dana 28. listopada, oko 9 sati, po...

30.10.2025. u 07:30

´Letjela´ Zapadnom veznom: Zaustavljena s 2 promila alkohola!
Vijesti
´Letjela´ Zapadnom veznom: Zaustavljena s 2 promila alkohola!

Noćas, 29. listopada oko 2:30 sati na kolniku Zapadne vezne ceste u Slavonskom B...

29.10.2025. u 15:00

Pao u Okučanima: Vozio bez vozačke, auto u raspadu!
Vijesti
Pao u Okučanima: Vozio bez vozačke, auto u raspadu!

Policijski službenici su dana 26. listopada oko 23:50 sati prilikom nadzora prom...

29.10.2025. u 07:30

Sam sebi ugrozio život – biciklist završio u bolnici nakon pada
Vijesti
Sam sebi ugrozio život – biciklist završio u bolnici nakon pada

U Slavonskom Brodu, na biciklističkoj stazi u Ulici Petra Krešimira IV, j...

28.10.2025. u 17:30

Parfemi, granica i milijun eura – spektakularna zapljena na granici
Vijesti
Parfemi, granica i milijun eura – spektakularna zapljena na granici

Ministarstvo financija, Carinska uprava, u okviru svojih nadležnosti i redovitih...

28.10.2025. u 12:30

22- godišnjem recidivistu oduzet automobil
Vijesti
22- godišnjem recidivistu oduzet automobil

Policijski službenici Postaje prometne policije Slavonski Brod su noćas, oko 1:3...

27.10.2025. u 20:00

Pet sati – 65 prekršaja, Što se događa na našim cestama?
Vijesti
Pet sati – 65 prekršaja, Što se događa na našim cestama?

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, su u petak, 24. listop...

27.10.2025. u 17:30

14-godišnjak ozlijeđen u slijetanju automobila u kanal
Vijesti
14-godišnjak ozlijeđen u slijetanju automobila u kanal

Dana 24. listopada oko 12:30 sati na kolniku županijske ceste u blizini Š...

26.10.2025. u 16:00

Nesreća u Vinogradskoj: Dječak (15) teško ozlijeđen, vozač u šoku!
Vijesti
Nesreća u Vinogradskoj: Dječak (15) teško ozlijeđen, vozač u šoku!

Jučer, 25. listopada oko 18:30 sati na kolniku Vinogradske ceste u Slavonskom Br...

26.10.2025. u 13:00

Mladi Slovenac ´zaboravio´ prijaviti oružje?
Vijesti
Mladi Slovenac ´zaboravio´ prijaviti oružje?

Na graničnom prijelazu Svilaj, dana 23. listopada, oko 19:30 sati, policijski sl...

25.10.2025. u 20:00

U jednoj noći provalio u šest objekata
Vijesti
U jednoj noći provalio u šest objekata

Policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška dovršili su...

25.10.2025. u 08:00

Zvali ga ´stručnjaci za kriptovalute´ – Brođanin ostao bez 6.600 €!
Vijesti
Zvali ga ´stručnjaci za kriptovalute´ – Brođanin ostao bez 6.600 €!

Dana 23. listopada, u Policijskoj postaji Slavonski Brod s Ispostavom Vrpolje, 3...

24.10.2025. u 07:30

Pijani rekorder tjedna: Djedica ´napuhao´ skoro 3 promila!
Vijesti
Pijani rekorder tjedna: Djedica ´napuhao´ skoro 3 promila!

Dana 21. listopada, u 16.20 sati, u Slavonskom Brodu, u Ulici Petra Svačića, pol...

23.10.2025. u 12:30

Kazna od 12.900 eura zbog 10 litara herbicida
Vijesti
Kazna od 12.900 eura zbog 10 litara herbicida

Ministarstvo financija, Carinska uprava kontinuirano provodi mjere i radnje iz s...

23.10.2025. u 07:33

Nesreća na Zapadnoj veznoj: Žena (51) prešla u suprotnu traku
Vijesti
Nesreća na Zapadnoj veznoj: Žena (51) prešla u suprotnu traku

Na kolniku Zapadne vezne ceste, u blizini graničnog prijelaza Slavonski Brod, da...

22.10.2025. u 20:00

Pijan i bez kontrole: Jurio kroz crvena svjetla, policija ga hvatala preko dvije županije
Vijesti
Pijan i bez kontrole: Jurio kroz crvena svjetla, policija ga hvatala preko dvije županije

Dana 21. listopada, oko 1 sati, policijski službenici Policijske uprave brodsko-...

22.10.2025. u 15:00

;